Nie tylko podatek bankowy, czyli co jeszcze wpływa na wysokość opłat w kredycie gotówkowym?

Kredyt gotówkowy, to dość ciekawe narzędzie ekonomiczne. Z jednej strony, daje on możliwość zainwestowania w coś szybko uzyskanych pieniędzy a z drugiej – stanowi nieco ryzykowne, ale za to stabilne i przewidywalne źródło dochodów dla banku.

Co w roku 2016 ma wpływ na wzrost ceny kredytu gotówkowego?

Kredyty gotówkowe a konkretnie ich cena, wzrośnie w dość dużym stopniu głównie przez kilka istotnych w polskim prawodawstwie zmian. Oto niektóre z nich. Mają one największy wpływ na wzrost kosztów.

1. Podatek bankowy. Został on wprowadzony 1 lutego 2016 roku i od razu wywołał sporo kontrowersji. Wprawdzie nie jest on zbyt dotkliwy dla banków, ale i tak nie zamierzają one dzielić się z państwem swoimi zyskami.

2. Zwiększona składka na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W ostatnich latach, fundusz ten został nieźle
obciążony
między innymi przez upadające SKOK-i. Stąd też pojawiła się konieczność zwiększenia sumy składek, tak by jak najszybciej pokryć wspomniane straty. Czy to wystarczy? Przekonamy się już wkrótce.

3. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, to kolejny fundusz, w całości utrzymywany przez banki. Został on powołany niedawno i jak sama nazwa wskazuje, będzie on pokrywał wszelkie straty, związane z niewypłacalnością Klientów. Fundusz ten, powinien więc zabezpieczyć interes banków. Niestety, wiąże się to z koniecznością zapłaty całkiem niemałych składek, które będą sporym obciążeniem dla przeżywających trudny okres banków.

Jak widać, sławny podatek nazywany bankowym, to nie jedyny powód wzrastających kosztów kredytów gotówkowych.

Redakcja

Dodaj komentarz